Odwiedź Bydgoszcz z ReloBus!
ReloBus jako firma transportowa obsługuje połączenia komunikacji miejskiej oraz połączenia regionalne w województwie kujawsko-pomorskim oraz pomorskim. Wybór interesujących miejsc, do których można dotrzeć z ReloBus, zależy oczywiście od konkretnej lokalizacji, w której się znajdujesz. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka różnych miejsc, do których - w naszej opinii - powinieneś wybrać się korzystając z usług ReloBus na trasie Toruń - Bydgoszcz.
Wyspa Młyńska
Zielona enklawa w samym centrum 360-tysięcznego, tętniącego życiem miasta. Dotąd nie zagarnięta przez łapczywą współczesną cywilizację. Park, aleje starych drzew: kasztanów, lip. Duże place trawników, alejki z ławeczkami, szum gwałtownie spadającej wody na jazie i przepuście. Dookoła woda. Czas „najnowszy", który funkcjonalnie Wyspę Młyńską wspólnym wysiłkiem Miasta i środków europejskich, także tzw funduszu norweskiego ożywił do rangi najchętniej odwiedzanego zakątka miasta. Współczesna rewitalizacja Wyspy wpisała się dyskretnie m.in. nowocześnie zorganizowanymi muzeami, gastronomią, wodną komunikacją, rekreacją na trawie i na placu zabaw, ciągami spacerowymi przerzucanymi nowoczesnymi kładkami poza Wyspę, do innych centralnych części Bydgoszczy.
Najdawniej, jeszcze zanim zaczęto na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej bić monety dla polskiego króla były tu Młyn Kościelny wspominany jeszcze przed 1408 rokiem i duży Młyn Starościński z 1541 roku, i Łaźnia Miejska, i tartak. Jednak dopiero fabryka monet królewskich stała się prawdziwym wyróżnikiem Bydgoszczy na mapie Rzeczpospolitej Szlacheckiej.
Źródło: Wyspa Młyńska
Kanał Bydgoski
Kanał Bydgoski o długości 26,77 km, zbudowany został w 18 miesięcy, siłami blisko 10. tysięcy robotników, okupiony życiem około 2000 spośród nich, połączył Bydgoszcz z Nakłem, ale przede wszystkim scalił dorzecza Wisły i Odry w oparciu o ich dopływy. Tym samym stworzono planowaną od XVI w. i bardzo ważną pod względem gospodarczym śródlądową drogę wodną, która podówczas stała się konkurencyjna dla szlaku morskiego przez Gdańsk. Od chwili uruchomienia kanał był systematycznie modernizowany i remontowany. Odegrał ogromną rolę w transporcie wodnym. Między innymi spławiano nim większość drewna z Rosji i Królestwa Kongresowego do Cesarstwa Niemieckiego. Dzięki niemu rozwijał się handel i przemysł zwłaszcza drzewny, maszynowy i meblarski. Na przełomie XIX i XX w. kanał obsługiwało blisko 3000 flisaków pracujących dla największego armatora Lloyda Bydgoskiego. Ponadto kanał w obrębie miasta i terenów podmiejskich od lat 40. XIX w. wpłynął na rozkwit życia towarzyskiego związanego z zakładanymi w jego sąsiedztwie kompleksami restauracyjno-rozrywkowymi.
Źródło: Kanał Bydgoski
Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg
Dawna niemiecka fabryka materiałów wybuchowych DAG stała się na naszych oczach unikatową atrakcją turystyczną Bydgoszczy i regionu. Było i jest to możliwe dzięki inicjatywie władz miejskich podjętej w celu zorganizowania Skansenu architektury przemysłowej wraz z podziemną trasą turystyczną oraz Muzeum Zakładów Zbrojeniowych DAG Fabryk na terenie tzw. NGL-Betrieb – strefy produkcji nitrogliceryny.
Zadanie stworzenia skansenu powierzono Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego jako przyszłemu operatorowi. W jednej z dwóch linii produkcyjnych nitrogliceryny powstało tzw. EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg.
Źródło: Muzeum Exploseum
Rozkład jazdy naszych autobusów poniżej:
Bydgoszcz oferuje o wiele więcej o czym z całą pewnością poczytasz na stronie Visit Bydgoszcz.
Pamiętaj także, że ReloBus obsługuje wiele innych regionów, więc lista interesujących miejsc do odwiedzenia jest naprawdę długa - w kolejnych artykułach postaramy się przybliżyć Wam sąsiedzkie miasta Bydgoszczy i atrakcje warte Waszej uwagi.
Przed planowanym wyjazdem zawsze warto sprawdzić połączenia dostępne w danym dniu tak, by zorganizować jak najbardziej ciekawą wycieczkę – o resztę zadba nasz kierowca autobusu ReloBus.
Zespół ReloBlog.